FBI Zapobiega Atakowi Okupu w Gigafactory Tesli; Haker wykupił 4 mln USD Bitcoin Payment

Strona główna Zabezpieczenia cyberprzestępcze Okupy
Facebook Twitter Telegram ReddIt Linkedin Email

Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla, ściśle współpracujący z Federalnym Biurem Śledczym (FBI), udaremnił planowany atak na okup, który wiązał się z wypłatą milionów dolarów za Bitcoin.

Zgodnie ze skargą złożoną przez FBI, napastnicy zaatakowali Gigafactory Tesli w Nevadzie.

FBI ujawniło, że aresztowało 27-letniego Rosjanina. Pavel Kriuchkov, który mieszkał w Los Angeles, mieszkał prawie miesiąc w Stanach Zjednoczonych, szukając możliwości zatrudnienia Tesli jako pracownik, co nazwał “projektem specjalnym”.

Twierdzenie FBI mówi, że “specjalny projekt” wiązał się z lukratywną zachętą w postaci łapówki w wysokości 500.000 dolarów, którą później podwyższono do miliona dolarów. Zaliczka na łapówkę miała być wpłacona do portfela pracownika Bitcoin, który został zainstalowany za pomocą przeglądarki Tor, aby uniknąć wykrycia.

Pracownik Tesli miał pomóc w instalacji złośliwego oprogramowania na serwerach Tesli, która miała być przeprowadzona w dwóch etapach, obejmujących rozproszony atak typu denial-of-service oraz kradzież poufnych danych firmy.

Atak miał polegać na zatrzymaniu Tesli dla okupu z groźbą upublicznienia ważnych prywatnych danych i informacji. FBI twierdzi, że Kriuchkow oglądał 4 miliony dolarów okupu od Tesli.

Jednak pracownik Tesli, który pozostaje anonimowy, powiadomił kierownictwo firmy po pierwszym spotkaniu z Kriuchkowem. To właśnie w tym momencie Tesla poinformowała FBI o spisku hakerskim.

Następnie FBI przeprowadziło w sierpniu szereg spotkań pomiędzy Kriuchovem a anonimowymi pracownikami. Pozwoliło to FBI zebrać istotne informacje wywiadowcze na temat spisku hakerskich przeciwko Tesli i innych związanych z tym cyberataków Kriuchowa i jego wspólników.

Spiskowiec planował wpłacić 1 milion dolarów na rosyjskojęzyczne, anonimowe konto Bitcoin pracownika Tesli. Kruiczow wyjawił pracownikowi, że pieniądze zostaną wpłacone w ciągu kilku dni, ale miał opuścić kraj 22 sierpnia. Jednak 22 sierpnia haker został aresztowany przez FBI.